UK CAU - Inter Counties T & F Championships
Sunday 28th / Monday 29th May 2000 UK CAU Men's Inter Counties T & F Champs

Field Results

Pole Vault Final


 1     5.20m  P.Williamson          Non Scoring Athlete    0.0  
 2     5.00m  I.Tullett             Surrey                10.0  
 3     4.80m  R.Cooper              Middlesex              7.5  
 3     4.80m  R.Smith               Cambridgeshire         7.5  
 5     4.70m  D.Mellor              Yorkshire              6.0  
 6     4.70m  M.Beharell            Humberside             5.0  
 7     4.60m  C.Linkskey            Non Scoring Athlete    0.0  
 8     4.60m  L.Walker              Sussex                 4.0  
 9     4.50m  R.Thickpenny          Non Scoring Athlete         
10     4.30m  G.Showell             Staffordshire          3.0  
11     4.10m  A.Walker              Leicestershire         2.0  
High Jump Final
 1     2.15m  Robert Mitchell       Hertfordshire         10.0  
 2     2.15m  James Brierley        Shropshire             8.0  
 3     2.10m  D Turner              Hampshire              7.0  
 4     2.05m  I Holliday            North East Counties    6.0  
 5     2.05m  T Gilhooly            E District Scotland    5.0  
 6     2.05m  Simon Bannister       Cambridgeshire         4.0  
 7     2.00m  A Penk                North Wales            2.5  
 7     2.00m  R Aspen               Surrey                 2.5  
 9     2.00m  C Hindley             Nottinghamshire             
 9     2.00m  C McMaster            W District Scotland         
 9     2.00m  A Lowe                Greater Manchester          
12     1.90m  R Griffiths           West Wales                  
12     1.90m  Mark Crowley          Non Scoring Athlete         
Triple Jump Final
 1     16.05m  N.Thomas              Essex                 10.0  
 2     15.54m  D.Karpon              Yorkshire              8.0  
 3     15.31m  M.McKernan            Warwickshire           7.0  
 4     15.27m  J.Hilton              Greater Manchester     6.0  
 5     15.15m  C.Tomlinson           North East Counties    5.0  
 6     15.14m  M.Rossiter            Cambridgeshire         4.0  
 7     15.03m  J.Sweeney             Non Scoring Athlete    0.0  
 8     14.86m  F.Mepandy             Leicestershire         3.0  
 9     14.39m  M.McDonald            Northern Ireland       2.0  
10     14.28m  E.Clarke              Surrey                      
11     13.85m  S.Ojo                 Middlesex                   
12     13.73m  J.Wiggand             Lancashire                  
13     13.69m  Junior Lewis          Hertfordshire               
Long Jump Final
 1     7.86m  Steve Phillips        Warwickshire          10.0  
 2     7.66m  D Richards            Surrey                 8.0  
 3     7.35m  Levi Edwards          Essex                  7.0  
 4     7.28m  Andy Lewis            Middlesex              6.0  
 5     7.26m  Leigh Smith           Staffordshire          5.0  
 6     7.18m  Gary Smith            Bedfordshire           4.0  
 7     7.11m  Jon French            Norfolk                3.0  
 8     7.02m  Gary Munroe           Cambridgeshire         2.0  
 9     7.00m  Dave Ashton           Greater Manchester          
10     6.96m  Paul Ralph            Kent                        
11     6.85m  Mark Bushel           Non Scoring Athlete         
12     6.84m  Mark Lawrence         Nottinghamshire             
13     6.72m  Steven Frost          North Wales                 
14     6.68m  Ronald Kapofu         Yorkshire                   
15     6.59m  Gareth Brown          Wiltshire                   
16     6.56m  Essop Merrick         Non Scoring Athlete         
17     6.51m  Richard Hunter        North East Counties         
18     6.50m  Stefan Rose           Hampshire                   
19     6.48m  Wayne Hay             Berkshire                   
Discus Final
 1     57.38m  L.Newman              Warwickshire          10.0  
 2     55.08m  P.Wilkins             Oxfordshire            8.0  
 3     52.42m  G.Hetherington        Non Scoring Athlete    0.0  
 4     51.69m  B.Robb                E District Scotland    7.0  
 5     50.24m  Scott Rider           Hertfordshire          6.0  
 6     50.13m  D.McDonald            Essex                  5.0  
 7     46.70m  M.Twigg               Northamptonshire       4.0  
 8     46.58m  N.Elliott             W District Scotland    3.0  
Discus Pool A
 1     51.27m  L Newman              Warwickshire                
 2     50.69m  Scott Rider           Hertfordshire               
 3     49.89m  B.Robb                E District Scotland         
 4     48.49m  M Twigg               Northamptonshire            
 5     44.73m  M Davis               Kent                        
 6     43.04m  J Moreland            Northern Ireland            
 7     42.43m  D Lovett              Hampshire                   
Discus Pool B
 1     52.01m  P.Wilkins             Oxfordshire                 
 2     49.64m  D.McDonald            Essex                       
 3     48.23m  G.Hetherington        Non Scoring Athlete         
 4     46.61m  N.Elliott             W District Scotland         
 5     46.36m  L.Rosenberg           Middlesex              2.0  
 6     45.96m  M.Wiseman             Leicestershire              
 7     45.36m  A.Rollins             Greater Manchester          
 8     43.09m  D.Brunt               Derbyshire                  
 9     42.28m  M.Fox                 Staffordshire               
10     39.45m  S.Whyte               Bedfordshire                
11     33.21m  Richard Hunter        North East Counties         
Javelin Final
 1     73.62m  M Roberson            Cambridgeshire        10.0  
 2     71.77m  P Sharpe              Lancashire             8.0  
 3     71.43m  A Hall                Non Scoring Athlete    0.0  
 4     69.93m  D Carter              Essex                  7.0  
 5     69.59m  D Parker              Yorkshire              6.0  
 6     68.22m  Neil McLellen         Hertfordshire          5.0  
 7     62.80m  S Carter              Kent                   4.0  
 8     61.70m  S Bennett             Devon                  3.0  
 9     61.24m  M Tarran              Worcestershire         2.0  
10     60.63m  R Charleworth         Northamptonshire            
11     59.02m  L Karagounis          Nottinghamshire             
12     58.30m  D Marsden             Middlesex                   
13     56.19m  S Jamison             Leicestershire              
14     55.70m  D Herman              West Wales                  
15     55.44m  Kevin Ricketts        North Wales                 
Hammer Final
 1     70.90m  Paul Head             Essex                 10.0  
 2     67.71m  M Floyd               Greater Manchester     8.0  
 3     67.01m  D Smith               Humberside             7.0  
 4     65.89m  B Beauchamp           Middlesex              6.0  
 5     65.73m  J Pearson             Leicestershire         5.0  
 6     62.86m  S Simon               Non Scoring Athlete    0.0  
 7     62.00m  S Pearson             Non Scoring Athlete    0.0  
 8     59.89m  G Holder              Kent                   4.0  
Hammer Pool A
 1     65.48m  M Floyd               Greater Manchester          
 2     64.50m  P Smith               Humberside                  
 3     62.96m  S Simon               Non Scoring Athlete         
 4     59.58m  G Holder              Kent                        
 5     58.80m  S Pearson             Non Scoring Athlete         
 6     57.84m  D Allen               E District Scotland    3.0  
 7     56.36m  N Bell                Northamptonshire       1.0  
 8     55.03m  W Clark               Lincolnshire           1.0  
 9     49.05m  D Little              Cumbria                     
10     46.90m  M Hicks               Dorset                      
11     43.42m  Jason Kingwell        Hertfordshire               
Hammer Pool B
 1     70.79m  Paul Head             Essex                       
 2     64.47m  J Pearson             Leicestershire              
 3     63.62m  B Beauchamp           Middlesex                   
 4     56.75m  C Walsh               North East Counties    2.0  
 5     55.96m  C Ellam               Staffordshire          1.0  
 6     55.89m  G Kerr                Bedfordshire           1.0  
 7     54.84m  S Samutt              Hampshire                   
 8     54.58m  S Minnikin            Yorkshire                   
Shot Final
 1     17.98m  S.Hayward             E District Scotland   10.0  
 2     16.39m  D.Condon              Essex                  8.0  
 3     16.27m  B.Robb                Non Scoring Athlete    0.0  
 4     16.21m  Scott Rider           Hertfordshire          7.0  
 5     15.85m  G.Sollit              Hampshire              6.0  
 6     15.11m  P.Adams               Leicestershire         5.0  
 7     15.04m  N.Elliott             W District Scotland    4.0  
 8     14.68m  G.Beard               Kent                   3.0  
 9     14.52m  N.Owen                Surrey                 2.0  
10     14.25m  I.McMullan            Northern Ireland            
11     14.06m  A.Rollins             Greater Manchester          
12     13.96m  M.Twigg               Northamptonshire            
13     13.92m  M.Fox                 Staffordshire               
14     13.42m  I.Styles              Gloucestershire             
15     13.11m  D.Brunt               Derbyshire                  
16     12.41m  S.Fricker             Dorset                      


CAU 2000 T&F Championships | British Athletics Home Page

Web Design By
C.G.Systems